Veterinaaria

Termograafia kasutamisest veterinaarias

Infrapunasoojuse, mis peegeldub looma kehalt, võib teha nähtavaks infrapuna-kaameraga. Infrapunakaameraga tehtud piltide abil võib kogenud veterinaari silm öelda, kas looma vereringe on normaalne või ebanormaalne. Nii kiirenenud, kui aeglustunud vereringe viitab tervisehädadele.

Looma füsioloogilised muutused viitavad ainevahetuse häiretele. Füsioloogilise muutuse kujutis võib vahelduda ja ilmneda enne anatoomilist häiret. Termograafia abil, kasutades termograafilist kujutist, saab jälgida looma ainevahetuse muudatusi. Näiteks kui haigettegeva kõõluse temperatuur on tõusnud, saab seda termopildi abil tuvastada.

Üldist loomade termografeerimisest
Ka loomade termograafia põhineb temperatuurierinevuste hindamisele nagu termograafia üldse. Termokaamera mõõdab keha temperatuuri ja annab tulemuseks kujutise, kus eri temperatuuriga alad on erinevat värvi. “Soe koht ” näitab põletikku või kiirenenud verevoolu. Need kuumad kohad on üldiselt näha otseselt haige koha peal oleval nahal. Külm koht viitab taas verevarustuse nõrgenemisele paistetuse, tromboosi või armistunud kudede tõttu.

Termopiltide lugemine eeldab kogemust. Ka siis, kui jalg näiteks on kinni seotud, määritud kokku soojendava salviga või kaetud villidega, tõuseb selle ala temperatuur. Neid temperatuurimuutusi tuleb eristada vereringest tingitud temperatuurimuutustest. Väga oluline on ka sümmeetrilisuse reegli järgimine – alati tuleb võrrelda mingit anatoomilist ala sama alaga vastaskehapoolel (näiteks esijalgu omavahel, mitte esijalga ja tagajalga, jne.).

Põletikud
Termograafiat saab kasutada diagnoosimaks põletikku alal, mis palpeerimisel teeb loomale valu või mis veel valu ei tee, kuid kus verevool on aeglustunud (nn subkliiniline põletik). Kui hobune lonkab, siis sellega kaasnevad paljud hädad – termograafia aitab leida ka teisi haiguskoldeid, mis lonkamisega kaasnevad. On tähele pandud, et termograafia abil saab diagnoosida kõõluste ja liigeste põletikulisi muutusi umbes kaks nädalat enne kui kliiniline lonkamine saab ilmseks.

Lihasvigastused
Termograafiast on väga suur abi diagnoosimaks lihasvigastusi, kuna selle abil saab täpselt kindlaks määrata koha, kus lihases või lihasrühmas põletik on. Termopilt näitab lihastroofiat enne kui see on kliiniliselt diagnoositav. Atroofia on nähtav verevoolu kestva alanemisena võrreldes sama alaga teisel kehapoolel.

Närvide vigatused
Närvivigastused, mis on saadud kas otseselt trauma tulemusena või mis on järgnenud mingile vigastusele või haigusele, võivad mõjutada vereringet ja on seetõttu visualiseeritavad termograafia abil.

Ennetav hooldus ja kontroll
Termograafia abil saab hinnata ka veresoonte seisundit ja vererõhku kudedes enne ja pärast füüsilisi harjutusi. Termograafiat saab kasutada veterinaarias veel näiteks looma ostueelsel ülevaatusel, sadula sobitamisel, abiks treeningutel vältimaks vigastusi, võistluseelsel looma ülevaatusel, kapjade tasakaalustamisel, kõõluste ravimisel pärast vigastust, jne. Nagu näete, leidub palju võimalusi, kuidas kasutada termograafiat veterinaarias kui usaldusväärset diagnostilist meetodit, mida saab kasutada ilma looma organismi tungimata ja seda kahjustamata.